Celem rozporządzenia dotyczącego „identyfikacji elektronicznej i usługi zaufania w odniesieniu do e-transakcji na rynku wewnętrznym” (eIDAS) jest zwiększenie zaufania do e-transakcji poprzez zapewnienie wspólnej podstawy bezpiecznej prawnie interakcji elektronicznej między przedsiębiorstwami, obywatelami i organami publicznymi.
Ma to pozwolić podnieść skuteczność publicznych i prywatnych usług online, e-biznesu i handlu elektronicznego w Unii Europejskiej. 3 kwietnia odbyło się w tej sprawie przyjęcia projektu rozporządzenia eIDAS i poprawek do niego, za nim zagłosowało 87% europarlamentarzystów.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 1999/93/WE z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie wspólnotowych ram w zakresie podpisów elektronicznych obejmuje głównie podpisy elektroniczne, nie zapewnia natomiast szczegółowych ram transgranicznych i międzysektorowych, które odnosiłyby się do bezpiecznych, wiarygodnych i łatwych do realizacji transakcji elektronicznych. Nowe rozporządzenie stanowi odpowiedź na te braki.
Budowanie zaufania do internetu jest kluczowym elementem rozwoju gospodarczego i społecznego. Brak zaufania, spowodowany w szczególności odczuwanym brakiem pewności prawa, sprawia, że konsumenci, przedsiębiorstwa i organy administracji odnoszą się z wahaniem do przeprowadzania transakcji elektronicznych i korzystania z nowych usług...
Autor: Adam Jadczak
Przeczytaj artykuł w całości >
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz