poniedziałek, 15 września 2014

Visa - płatności mobilne bez udziału operatora telekomunikacyjnego?

Płatności zbliżeniowe za pomocą smartfonu wymagają dzisiaj porozumienia między bankiem, a operatorem. A gdyby tak wyeliminować z tego procesu operatora?  HCE jako NFC w chmurze.

Płatności mobilne były postrzegane jako swego rodzaju rewolucja i wielka wygodna. Pozbywamy się kart płatniczych i za zakupy płacimy zbliżeniowo smartfonem. Prosto, szybko i bezproblemowo. W praktyce jednak nie jest to już takie proste.

W pierwszej kolejności bank, z którego korzystamy, musi mieć podpisaną umowę z naszym operatorem. Wtedy operator pozwala na instalację oprogramowania banku na swojej karcie SIM i dopiero wtedy płatności zbliżeniowe są możliwe. Tak to wygląda od strony użytkownika. Od strony banku jest to bardziej skomplikowane, bo operator za taką usługę oczywiście każe sobie zapłacić. W końcu każdy chce zarobić, w każdy możliwy sposób. Z pomocą może przyjść technologia HCE.

HCE często jest określane mianem NFC w chmurze. Dzięki temu karta płatnicza nie jest
emulowana przez kartę SIM naszego operatora, a przez aplikację zainstalowaną na smartfonie. Proces korzystania z HCE mieści się w trzech krokach. Należy pobrać aplikację z Google Play, zarejestrować swoją kartę płatniczą w banku i korzystać. Płatności nie wymagają połączenia z Internetem. Wielkimi zwolennikami HCE są oczywiści najwięksi gracze na rynku kart płatniczych - MasterCard i Visa. Przeciwnikami są operatorzy, którym mogą przez to przejść koło nosa dodatkowe pieniądze.

Pierwsze komercyjne wdrożenie HCE miało miejsce latem tego roku. Visa uruchomiła je w hiszpańskim banku BBVA. W ubiegłym tygodniu pilot usługi pojawił się w słowackim banku VUB. Kolejnym krajem w kolejce do HCE jest Polska. Visa informuje, że po ukazaniu się informacji, że technologia jest dostępna, firma otrzymała dużo zgłoszeń od polskich banków zainteresowanych wdrożeniem HCE. Visa spodziewa się wdrożenia HCE w Polsce jeszcze w tym roku.

Na dzień dzisiejszy HCE wymaga do działania najnowszej wersji (4.4) systemu Android, więc jej użyteczność jest po części ograniczona. Mimo wszystko jest to duży krok w stronę coraz lepszego rozwinięcia płatności mobilnych.

Źródło tekstu: Visa; nfcworld

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz